Czym jest lapisowanie zębów mlecznych?
- Szczegóły
Zęby mleczne są szczególnie narażone na powstanie próchnicy. Pamiętajmy, że choroba mleczaków może doprowadzić do ich przedwczesnej utraty. Może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój zębów stałych i powstawanie wad zgryzu. Bakterie próchnicze z zębów mlecznych mogą przenieść się na stałe uzębienie i spowodować ich chorobę. Stereotypowe przekonanie o nieszkodliwości zbyt wczesnej utraty mleczaków może być więc wyjątkowo szkodliwe. Z tych powodów należy dbać o pierwsze dziecięce ząbki i w szczególny sposób chronić je przed zmianami chorobowymi.
Współczesna stomatologia oferuje kilka sposobów na uchronienie dziecięcych zębów przed rozwojem próchnicy. Jednym z nich jest lapisowanie mleczaków.
Lapisowanie sposobem na próchnicę zębów mlecznych
Lapisowanie mleczaków polega na impregnacji ząbków preparatem zawierającym azotan srebra. Jest to substancja o działaniu bakteriobójczym. Co ciekawe, impregnacji poddaje się tkankę ze zmianami próchniczymi. Choroba zaczyna ustępować, a zbyt miękka tkanka zębowa z powrotem twardnieje. Zabieg lapisowania jest stosowany najczęściej w sytuacji, gdy stan zębów mlecznych nie pozwala na leczenie zapobiegawcze z użyciem plomby. Jest bezbolesną i mało stresującą alternatywą dla usunięcia mleczaka.
Lapisowanie to bardzo skuteczna metoda na walkę z próchnicą zębów mlecznych, jednak zostawia po sobie nieestetyczną pamiątkę w postaci zmiany koloru mleczaka na… czarny. Biorąc jednak pod uwagę szkody, jakie może spowodować próchnica oraz fakt, że zęby mleczne po pewnym czasie i tak zostaną zastąpione przez stałe, nie powinno to być problemem. Zmiana koloru obejmie wyłącznie ognisko próchnicy i nie dotyczy sąsiednich zębów.
Na czym polega lapisowanie?
Lapisowanie rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba: należy usunąć osad nazębny, przepłukać ząb wodą, a następnie osuszyć i zabezpieczyć przed dostawaniem się do niego śliny. Powierzchnię mleczaka dezynfekuje się z użyciem specjalnego roztworu wodnego jodu z jodkiem potasu. Następnie należy nasączyć ząb przez kilka minut roztworem azotanu srebra. Substancję „strąca się” płukaniem z użyciem roztworów specjalnych substancji. Aby lapisowanie było skuteczne, zabieg musi być powtórzony kilka razu. Najlepsze efekty dadzą powtarzane co tydzień 3 zabiegi.