Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów zębowych?
- Szczegóły
Implantacja jest coraz bardziej powszechnym sposobem na usuwanie braków w uzębieniu. Jest to zabieg, który zapewnia stały efekt i nie wymaga noszenia protez. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest wykonanie badań jamy ustnej oraz wyleczenie zębów z próchnicy czy kamienia.
Lekarz musi wykonać także szczegółową analizę zdjęcia radiologicznego, które pozwala ocenić stan tkanki kostnej oraz ułożenie zębów. Badane są przede wszystkim takie czynniki jak gęstość kości, przebieg i stan nerwów zębodołowych, budowa oraz położenie zatok szczękowych. Wszystkie te procedury pozwalają określić bezpieczeństwo zabiegu, ale też potencjalne przeciwwskazania przeprowadzenia go u danego pacjenta.
Przebieg zabiegu
Po przeprowadzeniu wszelkich badań i zakwalifikowaniu pacjenta na zabieg można przejść do wszczepienia implantów. Odbywa się ono pod miejscowym znieczuleniem. Chirurg stomatolog nacina oraz odwarstwia błonę śluzową dziąsła, a następnie za pomocą wiertła wykonuje jeden lub więcej otworów w kości szczęki. Dzieje się to po wcześniejszym usunięciu korzenia starego zęba. Następnie umieszcza w nich tytanowy implant, na którym zostaje umiejscowiona korona, najczęściej porcelanowa.
Zalety tytanowych implantów
Ze względu na właściwości tytanu, który umożliwia dopasowanie się do tkanki kostnej, nowe zęby zostają umiejscowione stabilnie i nie powodują żadnego dyskomfortu podczas jedzenia lub szczotkowania, co np. stanowi zmorę u użytkowników protez. Implant zębowy całkowicie scala się z tkanką kostną po około pół roku. Wtedy też dochodzi do założenia stałej korony.
Biorąc pod uwagę, że technologia ta powoduje całkowite zespolenie się tytanu z kością pacjenta, pozwala to szybko zapomnieć o zabiegu, ale też uniknąć poczucia obecności “ciała obcego” w jamie ustnej. Stanowi to najlepszą recenzję tego zabiegu, która wskazuje na jego innowacyjność, naturalność oraz bezpieczeństwo.